Aktualności

Cobot – wszystko co musisz wiedzieć

04-08-2015

 O cobotach słów kilka

Słowo cobot coraz częściej pojawia się w zbiorowej świadomości. Nie wszyscy  jednak jeszcze zdają sobie sprawę czym tak naprawdę różni się cobot od robota. Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

W ostatnich latach większość robotów przemysłowych była tworzona z myślą o zastępowaniu operatora przy  powtarzalnych i monotonnych czynnościach. Roboty przemysłowe projektowano z myślą o osiąganiu jak najwyższych prędkości i dokładności. Roboty takie najczęściej znajdują się za ogrodzeniem gwarantując bezpieczeństwo pracowników jednocześnie skutecznie uniemożliwiają jakąkolwiek współpracę.

Rewolucję przyniosły coboty

Pierwszy raz słowo cobot w literaturze pojawiło się w 1996 roku w pracach prof. Michaela Peshkina  oraz prof. J. Edward Colgate’a z Northwestern University w Stanach Zjednoczonych. Samo słowo jest natomiast zlepkiem słów collaborative oraz robot. Prace nad cobotami zlecił fundusz General Motors w odpowiedzi na zapotrzebowanie na tego typu roboty w branży automotive.

Coboty różnią się od robotów przede wszystkim tym, że nie posiadają napędów o wysokiej mocy jak typowe roboty (co głównie czyni je niebezpiecznymi). Wyróżnia je także obły kształt oraz zaawansowany system bezpieczeństwa (między innymi kontrola siły zderzenia, definiowanie stref bezpieczeństwa i wiele więcej) tak, aby roboty mogły pracować w sąsiedztwie człowieka.

Ponadto coboty to najczęściej zwinne i lekkie konstrukcje. Dzięki temu produkcja jest bardziej elastyczna ponieważ robota można w każdej chwili  i niewielkim nakładem środków oddelegować do innego zadania.

Coboty łatwiej się też programuje. Interfejs jest tworzony z myślą o użytkownikach, którzy dopiero zapoznają się z robotami przemysłowymi. Najczęstszym spotykanym rozwiązanie jest programowanie poprzez uczenie czyli pokazanie robotowi w jakich punktach ma się ustawiać.

Universal Robots

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek cobotów jest Universal Robots. UR to duńska spółka zajmująca się produkcją lekkich i bezpiecznych robotów przemysłowych. Firma powstała w 2005, aktualna jej siedziba znajduje się w Odense (Dania). Universal Robots dąży do tego, aby technologia robotów przemysłowych stała się dostępna dla wszystkich.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego gdzie mogą Państwo znaleźć więcej informacji na temat robotów UR.

Do góry strony