Aktualności

Fabryka 4.0 wymaga mobilności i elastyczności

15-11-2018

 

Powtarzalny zakres czynności, a co za tym idzie monotonna praca człowieka wpływają ujemnie na wyniki wydajności w zakładach produkcyjnych i magazynach. Doskonałym rozwiązaniem okazują się coraz bardziej popularne roboty współpracujące, dzięki którym możliwy jest montaż oraz transport produktów na danej linii produkcyjnej. Łatwe w programowaniu, elastyczne, bezpieczne i proste w obsłudze roboty współpracujące są rozwiązaniem, które zapewni każdemu przedsiębiorstwu większą kontrolę nad procesem produkcyjnym.

 

W minionym tygodniu nasi inżynierowie – Kamil Kaczmarski oraz Mirosław Jaślan podczas wizyty w Chinach przeprowadzili szkolenie dla pracowników firmy Rhein-China. Głównym celem szkolenia było między innymi wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na miarę Fabryki 4.0 dzięki wykorzystaniu robotów współpracujących – MiR i UR w miejsce klasycznych rozwiązań do montażu i transportu.

 

Trzy zadania – dostarczenie detalu z magazynu do linii montażu, odbiór pustych tacek oraz transport przełączników pomiędzy liniami produkcyjnymi zostały wdrożone w jednej z uczelni w Jinan – mieście zlokalizowanym we wschodnich Chinach. W hali dydaktycznej, Shindler China, Regional Training Center w międzynarodowej współpracy stworzono całą linię produkcyjną symulująca proces montażu przełączników świateł – od pobrania części z magazynu do odbioru gotowego przełącznika.

 

7

 

Szkolenie z zakresu obsługi programowania robota mobilnego MiR.  Krok po kroku – jak działają poszczególne funkcje służące do programowania robotów współpracujących na linii montażu.

 

 

Mirosław Jaślan, inżynier produktu, Encon-Koester

Jako realizatorzy oraz pomysłodawcy prawidłowego funkcjonowania całego systemu, byliśmy odpowiedzialni za montaż zestawów wraz z zaprogramowaniem robotów UR i MiR sprzęgniętych z systemem PLC oraz przeszkolenie w zakresie obsługi i podstawowego programowania obu cobotów.

 

 

8

 

Teach pendant – podstawowe narzędzie do pracy z robotem UR umożliwiające jego łatwe programowanie.

 

1

 

Obsługa interfejsu robota mobilnego jest możliwa przy pomocy urządzeń, takich jak telefon czy tablet.

 

Kamil Kaczmarski, inżynier produktu, Encon-Koester

Często transport wewnętrzny realizowany jest poprzez pracowników, którzy muszą dostarczyć detal do linii produkcyjnej. Zadanie wydaje się być trywialne, lecz w perspektywie tygodni, czy nawet dni, przy ciągłej produkcji czynność ta staje się monotonna i uciążliwa. Co można z tym zrobić ? „Zatrudnić” robota. Roboty mobilne zapewniają dużą kontrolę nad procesem oraz powtarzalność i systematyczność dostaw. Sprzęgnięte z systemami zarządzania produktem, magazynem, nadają tempo produkcji, które przekłada się na zwiększenie wydajności. Roboty mobilne firmy MiR dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu są elastyczne i łatwo adaptowalne do zmiennych warunków istniejących na hali, zaś wbudowana technologia skanowania laserowego umożliwia autonomiczną i bezpieczną pracę ramie w ramię z człowiekiem. Idealnie nadają się nie tylko do realizacji transportu pomiędzy magazynem, a produkcją, lecz także do transportu wewnątrz produkcyjnego. Przedsiębiorstwa rozbudowując swój park maszynowy nie muszą się martwić jak zrealizować transport pomiędzy nową, a starą częścią zakładu, aby zachować ciągłość produkcji. Wystarczy wykorzystać robota, który świetnie zastąpi tradycyjne transportery taśmowe, rolkowe, magnetyczne, czy wózki widłowe przy cięższych ładunkach.

 

 

9

 

Każda aplikacja wymaga indywidualnego podejścia – omówienie strategii pobierania i odbierania elementów na linii produkcyjnej.

 

10

 

Zadowoleni inżynierowie z firm Encon-Koester i Rhein China oraz trzej niezastąpieni pomocnicy – AGV.

 

 

 Team Encon-Koester

 

 

 

Do góry strony