Aktualności

Forum Cobotyki ‘18 – relacja z wydarzenia

23-10-2018

 

W dniu 16 października we wrocławskim Hotelu Terminal odbyła się druga już edycja Forum Cobotyki’18. Konferencja zgromadziła ponad 200 przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych, producentów maszyn oraz integratorów rozwiązań zrobotyzowanych. Główny cel Forum, to podniesienie świadomości Przedsiębiorców, że wykorzystanie robotów oraz aplikacji współpracujących to jeden z głównych czynników bardzo pozytywnie wpływających na jakość, elastyczność i efektywność ich produkcji, a tym samym  konkurencyjności ich przedsiębiorstw i to nie tylko na rynku lokalnym.

 

1

 

Eksperci branżowi z Polski i z zagranicy omawiali możliwości zwiększania konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw przedstawiając rozwiązania wpływające na obniżenie kosztów produkcji. Praktyczne aplikacje zrobotyzowane, narzędzia do cyfrowego projektowania i symulacji – to tylko niektóre rozwiązania, które mają bezpośredni wpływ na zwiększenie elastyczności w zakładach przemysłowych.

 

2

 

Konferencji towarzyszyła prezentacja szeregu przykładowych aplikacji z zakresu robotyzacji oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Wśród nich były m.in. roboty wykorzystywane do montażu elementów elektroniki, wyszukiwanie przez cobota elementów na podstawie obrazu kamery, paletyzacja, wykorzystanie robota UR w procesie automatycznego nakładania kleju, współpraca z urządzeniami CNC, czy automatyzacja transportu w logistyce dzięki autonomicznym robotom mobilnym. Poniżej skrótowo przedstawiamy zaprezentowane rozwiązania.

 

3

 

Niektóre ze zrobotyzowanych aplikacji przedstawionych podczas tegorocznej edycji Forum Cobotyki.

 

4

 

Zastosowanie robota Universal Robots do wykrywania błędów produkcyjnych z wykorzystaniem systemów wizyjnych.

 

5

 

Produkty firmy Kinova to również rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie w życiu codziennym dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

 

6

 

Robot UR z chwytakiem OnRobot wykorzystywany w elektronice do precyzyjnego montażu pamięci RAM.

 

7

 

Kompaktowa i mobilna stacja Profeeder wykorzystana do obsługi znakowarki.

 

8

 

Aplikacja pick&place wykorzystująca robota UR5 wraz  wraz z chwytakiem Dahl wykonanym w technologii addytywnej. Chwytak wyposażony został w 6 przyssawek, ejektor oraz pompę elektryczną Respiro, która generuje próżnię bez potrzeby podłączania zewnętrznego przewodu z powietrzem.

 

9

 

Stanowiska dydaktyczne z wykorzystaniem cobota UR – symulacja procesu montażu. W kompletnym rozwiązaniu przemysłowym połączone zostały: robot UR5, sterowniki S7-1500 firmy Siemens, panele HMI, elementy peryferyjne.

 

10

Robot mobilny MIR200 wyposażony w rozwiązanie firmy ROEQ umożliwiające w łatwy sposób przechwycenie wózka z produktem lub półproduktem, a następnie przetransportowanie go na kolejne stanowisko.

 

 

Głównym partnerem Forum był Universal Robots, partnerami – DRIM Robotics, EasyRobotics, HORIZON-AUTOMATION, Kinova, Mobile Industrial Robots, OnRobot, PM Project, Pneumatic Complex, ROEQ, Sick  oraz Siemens.

Jako organizatorzy już teraz możemy zdradzić, iż w przyszłym roku planujemy wydarzenie na jeszcze większą skalę. Jesteśmy pewni, że dynamiczny rozwój branży robotów oraz aplikacji współpracujących przyczyni się do zwiększenia liczby prezentowanych rozwiązań, jak i tematów do rozmów.

 

 

Team Encon-Koester

Do góry strony