Aktualności

Nowy mały robot firmy Universal UR3

05-04-2015

Poznaj zalety nowego robota UR3

Zalety przyjaznych w użytkowniku robotów UR5 i UR10, wykorzystywane są na całym świecie, w różnych sektorach przemysłu. Relacja wydajności do ceny oraz możliwość pracy z człowiekiem bez zabezpieczeń, to tylko niektóre z nich. Tworząc nowego robota UR3, Universal Robots, po raz kolejny wzmocnił zapoczątkowany przez siebie branżowy trend.

Nowy przegubowy robot waży jedynie 11,2 kilograma i zapewnia udźwig do 3 kilogramów. Posiada możliwość obrotu o 360 stopni na wszystkich przegubach oraz nieograniczoną swobodę obrotu na przegubie końcowym. Cechy te czynią robota UR3 najbardziej elastycznym, lekkim robotem na rynku, przeznaczonym do pracy z człowiekiem na stanowiskach montażowych.

Dyrektor ds. technicznych (CTO) i współzałożyciel Universal Robots, Esben Oestergaard, kierował trzyletnim projektem badawczo-rozwojowym poświęconym pracom nad nowym członkiem rodziny robotów UR:

Pomiar siły w UR3

„Wraz z wprowadzeniem na rynek modelu UR3 automatyzacja prac prowadzonych na stanowisku montażowym staje się łatwa, bezpieczna i elastyczna. Dzięki wykorzystaniu robota UR3 w roli „pomocnika zapewniającego trzecią rękę”, jeden pracownik może realizować zadania, które tradycyjnie wymagałyby zaangażowania dwóch osób. Jest to idealny wybór do zastosowań wymagających wykorzystania 6 osi, gdzie krytyczne znaczenie mają rozmiary, bezpieczeństwo i koszty,” mówi Oestergaard.

„UR3 to optymalny pomocnik przy wykonywaniu prac obejmujących operacje montażowe, polerowanie, klejenie i przykręcanie, wymagających zapewnienia stabilnego poziomu jakości produktu. Nasz nowy robot może być również wykorzystywany na wydzielonym stanowisku pracy przy stole warsztatowym do podnoszenia, montowania i wkładania określonych części. Dzięki zwartej konstrukcji i łatwości programowania można łatwo zmieniać realizowane przez roboty zadania, w celu zaspokojeni potrzeb produkcyjnych. Pozwala to obniżyć całkowity koszt ich posiadania oraz skrócić okres zwrotu z inwestycji”.

Roboty UR3 znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu – od produkcji urządzeń medycznych, po wytwarzanie drukowanych obwodów i elementów elektronicznych.

 „Istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost popytu małych robotów będzie ograniczenie przestrzeni produkcyjnej. Dzięki UR3 możemy teraz zainstalować 6-osiowego robota na większej liczbie stanowisk montażowych i produkcyjnych, gdzie niemożliwe byłoby zamontowanie dużych osłon zabezpieczających. UR3 to także idealne rozwiązanie do pracy w środowisku niebezpiecznym dla zdrowia człowieka, np. tam gdzie występują materiały toksyczne”.

Robot UR3 wyposażony jest w 15 zaawansowanych, regulowanych ustawień bezpieczeństwa. Jednym z nich jest unikalne wykrywanie nacisku, co umożliwia robotowi UR3 ograniczenie siły w momencie kolizji z pracownikiem. Domyślna wartość wyczuwanego nacisku wynosi 150 N. Możliwe jest także zaprogramowanie zatrzymania robota, jeżeli na swojej drodze napotka opór o sile wynoszącej tylko 50N.

Robot UR3

W wyniku połączenia, technologii pozwalającej na łatwe programowanie robota z możliwością nieograniczonego obracania i udoskonalonym sterowaniem poziomu siły, robot UR3 stanie się ekspertem – specjalistą w zakresie montażu. Robot umie podnosić, wkładać i dokręcać śruby stosując właściwy moment obrotowy. Wykonując klejenie potrafi za każdym razem dozować dokładnie taką samą ilość kleju przy zapewnieniu stałego i stabilnego poziomu ciśnienia wzdłuż ściśle określonej ścieżki.

UR3 zapewnia powtarzalność z dokładnością do 0,1 mm, podobnie jak UR5 i UR10. Potrafi dostosować swoje ruchy do obrysu powierzchni, na przykład do aluminiowej krawędzi smartfonu – „wyczuwając” kształt przedmiotu. Pozwala to uniknąć programowania, ruchów i współrzędnych, co wymagałoby wprowadzenia ponad 100 różnych danych.

„W przypadku robotów UR5 i UR10 widzimy, że użytkownicy wykorzystują nasze ramiona robotyczne w takich sektorach przemysłu i do takich zastosowań, których początkowo nie przewidywaliśmy. Jestem pewien, że będziemy równie zaskoczeni wykorzystaniem robotów UR3 w obszarach, w których nigdy dotąd nie były stosowane” mówi Oestergaard.

Dan Kara, Practice Director, Robotics, Automation and Intelligent Systems w firmie ABI Research, zauważa:

„Universal Robots posiada zasłużoną opinię producen ta niezawodnych robotów przemysłowych, które można łatwo zaprogramować do bezpiecznej współpracy z człowiekiem. Wraz z wprowadzeniem na rynek robota UR3 firma Universal Robots rozszerza zakres zastosowań swojej oferty, jak również liczbę i rodzaje firm, które mogą uzyskać korzyści dzięki automatyzacji procesu produkcyjnego. W ten sposób firma znacząco zwiększyła także zakres potencjalnych rynków będących w jej zasięgu”.

 

 UR3 – najważniejsze cechy:

 • 6-osiowy, umożliwiający współpracę z człowiekiem robot przeznaczony do zastosowania na stanowiskach montażowych
 • Waga: 11,2 kg
 • Udźwig: 3 kg
 • Zasięg: 50 cm
 • Obrót o 360 stopni na wszystkich przegubach oraz nieograniczony obrót na przegubie końcowym
 • Powtarzalność: ±0,1 mm (±0,004 cala)
 • 15 regulowanych, zaawansowanych ustawień bezpieczeństwa; ograniczenie siły: domyślnie 150 N, możliwość zmniejszenia do 50 N
 • Modułowa konstrukcja: wymiana przegubu zajmuje mniej niż 30 minut z dostawą w ciągu jednego dnia
 • Udoskonalone sterowanie poziomu siły
 • Nowa płyta główna zapewniająca szybsze uruchamianie

 Zastosowanie:

 • Spawanie
 • Klejenie
 • Przykręcanie
 • Malowanie (lakierowanie)
 • Podnoszenie i odkładanie
 • Obsługa narzędzi ręcznych
 • Prace laboratoryjne
 • Prace wykonywane w kabinie z wyciągiem oparów
Do góry strony