Aktualności

Pionier wśród producentów robotów współpracujących uruchamia Universal Robots+

21-07-2016

 Pionier wśród producentów robotów współpracujących uruchamia Universal Robots+

Warszawa, 21 czerwca 2016: Universal Robots, duński pionier w produkcji robotów współpracujących, przedstawił na monachijskich targach AUTOMATICA platformę Universal Robots+, która otwiera zupełnie nowe możliwości w procesie automatyzacji przemysłu.

  • Universal Robots+: Showroom aplikacji typu Plug & Play to kolejne z rozwiązań ułatwiających start firmom, które chcą dynamicznie rozpocząć implementację robotów UR. Wybierając akcesoria, narzędzia oraz oprogramowania prezentowane w Universal Robots+ zarówno dystrybutorzy, jak i użytkownicy końcowi mogą mieć pewność, że aplikacje od samego początku będą działać bez zarzutu. Dzięki temu proces integracji robotów UR, od momentu analizy projektu aż do jego wdrożenia, skraca się o tygodnie bądź miesiące.
  • +YOU: unikatowy i bezpłatny program partnerski jest ukierunkowany na wsparcie i efektywny marketing dla użytkowników będących częścią ekosystemu UR.

Universal Robots+ to dla firm szansa na budowanie własnego ekosystemu, w którym można prezentować oraz rozwijać aplikacje powiązane z robotami współpracującymi UR3, UR5 i UR10. Rozwiązania URCaps, są dla robotów tym, czym aplikacje dla smartfonów: użytecznymi akcesoriami, sprzętem i oprogramowaniem rozszerzającym możliwości robotów UR dedykowanych do wielu różnych zadań. Zadaniem Universal Robots+ jest skrócenie czasu implementacji, podniesienie komfortu użytkownika oraz zredukowanie kosztów każdej z zaangażowanych stron.

Dyrektor ds. technicznych i współzałożyciel Universal Robots, Esben H. Ostergaard dodaje:

„Uczestnicy programu +YOU otrzymają od Universal Robots bezpłatne wsparcie w kwestii URCaps. Dzięki możliwości integrowania akcesoriów zaprezentowanych w showroomie Universal Robots+ zarówno nasi dystrybutorzy jak i użytkownicy końcowi, korzystając z prostych rozwiązań Plug & Play ograniczają koszty związane z testowaniem i dostosowaniem aplikacji. Krótko mówiąc, Universal Robots+ to dostęp do sprawdzonych, bezpiecznych i efektywnych rozwiązań automatyzujących oraz nowy poziom współpracy – współpracy z dostawcami aktualnymi i przyszłymi”.

Plusy dla dostawców i dystrybutorów

Stefan Tøndering Stubgaard, dyrektor ds. wsparcia technicznego Universal Robots wyjaśnia: Jeżeli dana propozycja zostanie przez nas zatwierdzona, nasi lokalni przedstawiciele w ramach wsparcia dostarczają firmom roboty służące do testowania i optymalizowania dodatków URCaps. Na prośbę, roboty mogą również być zakupione w niższej cenie, pod warunkiem że będą używane wyłącznie do testowania i ulepszania komponentów powiązanych z ramionami UR”.

Po tym jak prace nad prototypem URCap zostaną zakończone, ich efekt musi zostać sprawdzony przez Universal Robots. Tøndering Stubgaard tłumaczy: “Weryfikujemy jakość każdego produktu, który ma zostać zaprezentowany w Universal Robots+. Rygorystyczne testy funkcjonalne pomagają nam zweryfikować, czy implementacja i korzystanie z danego rozwiązania URCap jest łatwe i czy spełnia ono wymogi jakości Universal Robots”.

Warto zauważyć, że każdy URCap może być certyfikowany przez Universal Robots. Aby otrzymać znak jakości, dostawcy muszą udokumentować, że dane rozwiązanie jest już z powodzeniem wykorzystywane przez klienta.

Przedstawianie swoich rozwiązań na Universal Robots+ jest bezpłatne. Proponujemy dostawcom platformę marketingową, która zapewni im dostęp do stale rozwijającej się sieci klientów. Sprzedaż wszystkich produktów i akcesoriów powiązanych ze środowiskiem robotów UR będzie wspierana przez stworzoną przez Universal Robots sieć partnerów dystrybucyjnych. W ten sposób dostawcy czerpią korzyści ze scentralizowanej platformy, na której mogą zarówno oferować swoje rozwiązania, jak i uzyskać dostęp do aplikacji stworzonych specjalnie do zintegrowania ich z robotami UR. Universal Robots+ to narzędzie, które pozwala wybrać optymalne rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Jak stać się częścią Universal Robots+

Aby prezentować swoje rozwiązania w showroomie Universal Robots+ wystarczy przejść kilka prostych kroków. Bezpłatna rejestracja do forum +YOU umożliwia dostawcom przedstawianie swoich koncepcji. W celu uzyskania dostępu do platformy +YOU należy spełnić następujące kryteria:

  • Dostarczyć projekt opracowywanego komponentu. Przewidziane są 3 kategorie produktów:

o   Narzędzia: wszystkie rodzaje manipulatorów umieszczanych na końcu ramienia robota (ang. EOAT – end-of-arm-tooling), takie jak chwytaki, szczęki, czujniki siły, itp.

o   Akcesoria: komponenty, które nie należą do kategorii narzędzia, np. okablowania, osłony, systemy optyczne, panele HMI, moduły komunikacyjne, itd.

o   Oprogramowania: wtyczki zaprojektowane do integracji z UrCaps Software Development Kit (SDK), programy komputerowe, umożliwiające np. symulację systemu zrobotyzowanego a także wtyczki UR-Library działające z oprogramowaniem innych sterowników, takich jak PLC.

  • Dostawca powinien oferować użytkownikom opiekę serwisową z maksymalnym czasem odpowiedzi nie przekraczającym 24 godzin w dni robocze.
  • Dostawca zobowiązany jest do podania adresu strony internetowej z aktualnymi danymi do kontaktu.

Po weryfikacji rozwiązań URCaps przez Universal Robots, dostawcy uzyskują dostęp do forum +YOU, na którym mogą wymieniać pomysły oraz zadawać pytania. Oprócz tego, wszyscy członkowie społeczności mogą liczyć na specjalistyczne wsparcie techniczne, które może okazać się pomocne przy rozwijaniu zaawansowanej aplikacji, przeznaczonej do wejścia na rynek. Ponadto dla użytkowników forum +YOU dostępna jest bezpłatna wersja URCaps Software Development Kit.

Pierwsze URCaps

Premierze platformy Universal Robots+ na targach AUTOMATICA będzie towarzyszyła prezentacja pierwszych capsów zaprojektowanych przy współpracy dostawców, a następnie zaakceptowanych przez Universal Robots. Jednym z nich jest rozwiązanie wizyjne typu Pick & Place od Robotiq, kanadyjskiego producenta elastycznych chwytaków i czujników dla robotów. Samuel Bouchard, dyrektor techniczny firmy Robotiq, tłumaczy: „Nasz nowy system wizyjny można w łatwy sposób zintegrować z ramionami robotycznymi UR, a rozwiązanie jest gotowe do zastosowania w przeciągu kilku minut. Do skonfigurowania ustawień kamery, programowania bądź sterowania systemem nie jest potrzebny zewnętrzny komputer. Wszystkie funkcje dostępne są na interfejsie graficznym robota. Podczas projektowania tego komponentu udało nam się wyjść naprzeciw potrzebom Universal Robots a także klientów, którzy są zainteresowani prostszą i szybszą instalacją systemu wizyjnego, niewymagającą specjalistycznej wiedzy”.

 

Nowe oprogramowanie przyspiesza proces implementacji

Poza platformą Universal Robots+ duńska firma zaprojektowała również ulepszoną wersję systemu operacyjnego robotów UR. Najnowsze oprogramowanie (Software Version 3.3) zawiera między innymi aktualizację dotyczącą funkcjonalności systemu Profinet IO. Większa kompatybilność z protokołami Profinet otwiera wiele nieznanych dotąd możliwości zastosowania robotów. Ostergaard podkreśla: „Największą zaletą platformy Universal Robots+ jest to, że dostawcy mogą proponować rozwiązania zintegrowane z oprogramowaniem UR”.

Do tej pory zintegrowanie nowych aplikacji z robotami współpracującymi UR było dla użytkowników końcowych czasochłonne i skomplikowane, ponieważ odbywało się z użyciem złożonego skryptu. Aktualizacja Software Version 3.3 jest zbudowana częściowo na oprogramowaniu typu open source, dzięki czemu dostawcy mogą wdrażać swoje aplikacje w łatwy sposób jako dodatki. W rezultacie czas potrzebny na implementację rozwiązania znacznie się skraca, natomiast klient redukuje zarówno koszty jak i potencjalne ryzyko wdrożenia nowych komponentów.

Dostępność

Universal Robots+ oraz +YOU forum są od dzisiaj dostępne w wersji angielskiej. Pierwsze rozwiązania URCaps można już oglądać w Universal Robots+ Showroom.

Materiały wizualne mogą być pobrane stąd

###

Kontakt dla prasy:

Joanna Borowska

Omega Communication

ul. Puławska 12a/8

02-566 Warszawa

+48 22 547 08 83

jborowska@communication.pl

 

Do góry strony